Benned az út!

Hogy lehet megélni a kontrollt, énhatékonyságot karantén alatt?

Fotó: Canva

Énidő karantén alatt.

Már hallom is a sóhajokat. Bárcsak lehetne, csak pár perc. Megvan a pillanat, mikor a mellékhelyiségbe vonulsz, hogy a barátnőddel nyugalomba válts 4-5 mondatot, hogy elbújj a család elől? Lakás káosz, a gyerek pörög egész álló nap. A tanulnivalók tornyosulnak az iskolás előtt, és „anyaaa ezt nem értem” kiáltások közepette próbálsz úrrá lenni a helyzeten. Nincs olyan másodperced, míg a gondolataidat rendezheted, mert mikor már este az ágy közelébe érsz már csukódik a szemed.

Dicsekszem. Megvolt az én időm, megkértem a párom 3 hét után hadd menjek bevásárolni. Mivel látta rajtam a kétségbeesés, az idegösszeroppanás, és a kezdődő nemtudommi jeleit hát rábólintott.

Apró örömök sora lepett meg mi minden is hiányzik a bezártság alatt.

Előszöris felöltöztem normális ruhába, sminkeltem, autót vezettem. Rádiót hallgattam úgy, hogy hallottam a híreket, mert senki nem beszélt közbe. A nap csúcspontja amikor – tudom, tudom, hogy gyorsan ki kell jönni az üzletből- de 20 percig álltam a hajfestékek előtt, mert a sok szőke közül nem tudtam kiválasztani az igazit. Mert végre én dönthettem arról mi történik velem, mit tudok megváltoztatni. Mert elemi szükségletem a kontroll az életem felett, és ez most kicsúszni látszódik a kezeim közül. 20 perc amikor én dönthetek, én befolyásolhatok, én változtathatok.

Komolyan elgondolkodtam mit jelentett nekem ez a kis kiruccanás. 

 Ennyire fontos az életem feletti kontroll? Hogy viszonyulok a problémákhoz? Sorsra bízom a történéseket, vagy a problémafókuszú aktív megküzdés jellemez?

A motivációkutatók szerint a kontrollra törekvés alapvető emberi szükséglet, amely a környezet feletti kontroll gyakorlására és annak megélésére vonatkozik (White, 1959), ezáltal összefüggésbe hozható az énhatékonyság érzésével (Oláh, 2004).

Igen, a kutatások is alátámasszák, miért is fontos nekem az a 20 perc míg dönthetek. Nem dolgozhatok jelenleg, mert a járvány ezt az élethelyzetet hozta. Szeretem a munkám, úgy érzem teszek valamit másokért, hasznos vagyok, hatékony, és ez az érzés fontos számomra.

Fontos tudatosítani, hogy igen, vannak olyan dolgok az életünkben, amik a krízis helyzetben is megtartó erőként szolgálnak.

Tedd fel a kérdésedet, és tudatosítsd mi hiányzik? Miért fontos számodra? Milyen módon tudod ezt most pótolni?

Coachként, külső szemlélőként annyira egyértelmű, hogy kell vezetnem a klienseimet útjukon, hogy tudatosítsák pontosan hol is van az elakadásuk. Néha nekünk, szakembereknek is meg kell állnunk, visszanézni, és elgondolkodni saját utunkon, mert a tudatosság előre visz.

Szeretettel; Erika

Belláné Tóth Erika

Szociálpedagógus, életvezetési coach, 

https://www.facebook.com/b.totherikacoach/

http://bennedazut.hu/

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!