Benned az út!

Idén tükörneuronnal nyaralok!

Amit a járvány mégjobban megerősített bennem az, hogy amire van ráhatásom, abban van választásom.
Mai cikkemben az agyamat hívom segítségül, mert dönthetek arról, hogy félek, és akkor az immunrendszerem vágom haza, vagy kihasználom agyam adta lehetőségeket boldogsághormonom növelésére. Én az utóbbit választom, és te?
 
Van egy tükör az agyunkba, ami csodákra képes. Ezt a kis csodát tükörneuronnak hívják.

Photo by alleksana


A napokban a férjem számára fontos dolgot akart nekem mutatni, ami engem nem érdekelt, nem értette meg hogy lehet, hogy engem nem érdekel egy hatalmas harcsa. Rákérdeztem tőle, meséljek e neki a tükörneuronok csodálatos hatásáról-hát ez meg őt nem érdekelte.
Pedig, ha tudná a csodát, kihasználná az agyában lévő lehetőségeket. Erre buzdítok mindenkit.
Ez a kis huncut neuront a kutatások alapján az empátiával – azaz beleérző képességgel hozták összefüggésbe. Abban segít, hogy egy másik ember lelkiállapotába tudjuk képzelni magunkat.

Miért is jó nekünk ez karantén idején?
Ki sem kell mozdulnunk a lakásból ahhoz, hogy az agyunk segítségével olyan élményekben lehessen részünk, amire vágyunk.

Mit jelnet ez?
Dr. Itzhak Fried, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) professzora, és Roy Mukamel munkatársaival ismertették, hogy közvetlenül regisztrálni tudták az emberi agy tükörneuronjainak aktivitását („tüzelését”). 
Rengeteg kísérlet van azzal kapcsolatban, ha más cselekedeteit megfigyeljük, azt a tükörneuron hogy fordítja le nekünk, és hogy aktivizál bizonyos agyi pályákat. Olyan, mintha más cselekedetét szimulálná az agyunkban, amit élményként raktározunk el. Nem tud különbséget tenni a között hogy velem történik, vagy másokkal, ugyan azt az érzelmet fejezi ki.

Hihetetlen? Nézzünk pár példát.

Photo by JESHOOTS.com

  • Akció filmet nézel, a főhős szerepébe képzeled magad. Látod, hogy a ház mögött lesben állnak, és bántani fogják. Idegrendszered már veszi a lapot, felkészül a támadásra, gyomrod össze szűkül, pulzusod megemelkedik, figyelmed, hallásod kiéleződik, izmaidba vér tódul. Pont ugyan úgy mintha te lennél a cselekményben, -azaz a másik ember lelkiállapotába kerülsz, úgy, hogy te ki sem mozdultál a fotelből.
    • A tükörneuronjainknak köszönhetjük, hogy másokat akaratlanul utánozzunk, például egy barátunkkal beszélgetve önkéntelenül felvehetjük a másik ember testtartását, szavajárását.

Mielőtt tudatosulhatna cselekedetünk tükörneuronjaink már szorgosan dolgoznak, és ösztönös reakciót hoznak bennünk létre. Másokkal való együttérzésben neurobiológiai folyamatokat indítanak el. Képessé tesz minket más örömének, bánatának átélésére. Hát nem űber cuki 🙂

Hogyan használhatjuk ezt karantén idején? Hogy hat boldogság kihívásunkra?
Hét eleji kihívásom az volt napozzunk, nézegessünk nyaralásainkról képeket, hogy gondolatban oda repüljünk. Ha videó felvételünk van, ha nyaralásról szóló filmet nézünk már gondolatban nyaralhatunk is, hisz ezt mint fentebb írtam tükörneuronok lehetővé teszik számunkra.
Nem tudom idén a járványhelyzetben lesz-e bármilyen nyaralás, de pszichénk segíthet ebben is.
Azokban a percekben míg filmet nézünk, a belső szimulációnk létre hozza a saját élményünket, kiváltja érzelmeinket. 

Photo by Daria Sannikova

 
Van választásunk milyen élményt!
Nyaralásra fel! Teremts beach hangulatot a lakásban, és egy jó koktél mellett nézz meg valami tuti nyaralós vígjátékot. Ha kókusztejjel bekened a karod, az érzet fokozódik.
Ha a tükörneuronról bővebb információ is érdekel ajánlom az alábbi linket.
http://aha-pszichoterapia.hu/blog/tukorneuron/

Szeretettel; Erika

Belláné Tóth Erika

Szociálpedagógus, életvezetési coach, 

https://www.facebook.com/b.totherikacoach/

http://bennedazut.hu/

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!